Symposium 100 jaar Jellinek bij de OBA
Donderdag 25 februari 2010 vond in het Theater van 't Woord het Symposium "Jellinek 100 jaar toekomst" plaats. Voor de bibliotheek was gekozen omdat er de afgelopen periode al veel is samengewerkt met elkaar en er, in het kader van het jubileum, diverse bijeenkomsten bij de OBA hebben plaatsgevonden.
De OBA en Jellinek dateren uit hetzelfde tijdgewricht van de vorige eeuw. De OBA bestond vorig jaar immers 90 jaar hetgeen wel aangeeft dat er in die tijdsperiode veel van deze maatschappelijke organisaties zijn opgericht.
Wat ook overeenkomt is dat er met nieuwe middelen en een nieuwe aanpak ook na 90 cq 100 jaar weer een nieuwe toekomst voor deze instellingen is weggelegd. De Centrale Bibliotheek is daar een duidelijk voorbeeld van.
Werden er een aantal jaren geleden nog wel eens vraagtekens gezet bij de toekomst van de bibliotheken met de opkomst van internet en nu de e-books maar dit gebouw toont aan dat met een nieuwe aanpak ook nieuwe generaties weer gebonden kunnen worden aan een aloude doelstelling. Er komen nu meer dan 5.000 bezoekers per dag en daarmee is het de drukst bezochte culturele instelling van Amsterdam. In het jubileumprogramma werd door gerenommeerde sprekers uit binnen- en buitenland nadrukkelijk naar de toekomst van de Jellinek gekeken met veel aandacht voor ontwikkelingen rond onderzoek en behandeling.
Daarna sprak professor Schnabel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, over de sociologie van de verslaving in Nederland en het slotwoord was voor burgemeester Job Cohen die inging in op de betekenis van 100 jaar Jellinek voor Amsterdam. Hij sprak daarin zijn waardering uit voor de vele werkzaamheden van de organisatie en schetste een beeld van de veranderingen die de afgelopen periode zijn opgetreden, de menswaardiger behandeling van de cliënten en de betere beheersing van de overlast die dat tot gevolg heeft.
De bijeenkomst werd afgesloten met een High Tea want drank paste natuurlijk niet bij deze bijeenkomst. De komende periode vinden nog diverse bijeenkomsten van de Jellinek in de bibliotheek plaats want de samenwerking is over en weer goed bevallen en de OBA biedt, mede door haar ruime collectie over al deze onderwerpen, een goed podium om de doelstellingen van de Jellinek uit te dragen.

