OBA - Openbare Bibliotheek Amsterdam

Tijdschriftenblog

Tijdschriftenblog

Home logo OpenBare Bibliotheek Amsterdam

Tijdschriftenblog 17; 65 jaar Bevrijding

Woensdag 5 mei is het Bevrijdingsdag, deze dag vieren we dat we in Nederland al 65 jaar in vrijheid leven. In de media is de laatste tijd volop aandacht voor de Tweede Wereldoorlog.

Ook bij de Openbare Bibliotheek Amsterdam worden het hele jaar activiteiten en exposities georganiseerd waarbij de beleving van de oorlogsjaren en van de bevrijding centraal staan. Daarom bespreken we deze week in de tijdschriftenrubriek de bladen die ook aandacht besteden aan dit thema.

We beginnen met het tijdschrift DE GROENE AMSTERDAMMER in de rubriek Pers/Opiniebladen. Bij het laatste nummer vindt u een bijlage met maar liefst 66 pagina's, genaamd ‘Voorbij maar niet verdwenen'; 65 jaar na de Tweede Wereldoorlog. Met aandacht voor: achtergrondinformatie 4 en 5 mei, een column van Stine Jensen over oorlog & angst, Monumenten om op te zitten, de oorlog in de Nederlandse literatuur & film.

Verder vinden we in de rubriek Wereldorientatie/Geschiedenis de NIEUWSBRIEF VERZETSMUSEUM met in het aprilnummer aandacht voor de expositie Liefde in oorlogstijd, vanaf 4 juni open voor publiek en te bezichtigen in het Verzetsmuseum Amsterdam tegenover Artis.

CONTACTBLAD STICHTING 1940-1945 met in het voorjaarnummer veel aandacht voor 65 jaar bevrijding, diverse boekbesprekingen en een aankondiging voor De dag van het verzet op zaterdag 28 augustus 2010 in het Restaurant van de Generaal Spoorkazerne te Ermelo.

AUSCHWITZ BULLETIN komt met een speciaal herdenkingsnummer, educatie van de shoah is het thema met o.a. een artikel over de plaats van onderwijs bij Sinti en Roma. Meer dan 500.000 Sinti en Roma werden door de nazi's vermoord.

Dan is er het tijdschrift TERUGBLIK '40-'45 waarin in het april/meinummer te lezen valt over Mei 1940 en Mei 1945 door Kees Tetteroo.

Verder in deze rubriek NATIONAAL ARCHIEF, een kwartaalblad met deze keer een themanummer: Nederland bevrijd! Waarin te lezen valt dat Duitse krijgsgevangenen na de oorlog de mijnen moesten ruimen die nog overal in Nederland in de grond zaten. Misschien ook interessant: op zondag 13 juni a.s. is er een matineelezing over oorlogskinderen en kinderen van foute ouders door Ismee Tames en Bas Kromhout in de Aula van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag.

Wat niet mag ontbreken is het GESCHIEDENIS MAGAZINE met in het april/meinummer aandacht voor kiezen in oorlogstijd, waarom genocide zich herhaalt en alles over de pas ontdekte oorlogsfoto's (in kleur) van Wim Berssenbrugge. Berssenbrugge was een verzetsfotograaf die zich bezighield met spionagewerkzaamheden. Te zien in het Haags Historisch Museum.

Ten slotte vinden we in de rubriek Algemeen het tijdschrift HAPPINEZ met het artikel Leven in vrijheid, alles over vrijheid volgens Nelson Mandela.

En dit is natuurlijk maar een kleine selectie. Voor meer informatie kunt u altijd bij de tijdschriftenafdelingen op de filialen of de Centrale Bibliotheek langskomen.

 

5 mei 2010 Marianne Schaatsbergen

vorige pagina
 
Oranje Waarmerk drempelvrij.nl logo, 13/16 ijkpunten; klik voor een reactie. I amsterdam