OBA - Openbare Bibliotheek Amsterdam

Weblog Hans van Velzen

Weblog Hans van Velzen

Home logo OpenBare Bibliotheek Amsterdam
blog overzicht
08 apr 2010
 

Waarnemend Burgemeester Asscher opent tentoonstelling Het Verlaten Hotel bij de OBA

Verlaten_Hotel

Woensdagmiddag 7 april werd op de tweede etage van de Centrale Bibliotheek de tentoonstelling "Het verlaten Hotel" geopend door Lodewijk Asscher, waarnemend burgemeester van Amsterdam.

Het zal niemand ontgaan zijn dat Nederland dit jaar 65-jaar bevrijding herdenkt.
De OBA besteedt daar gedurende het hele jaar veel aandacht en deze tentoonstelling vormt daar een belangrijk onderdeel van.

Het past ook helemaal bij deze bibliotheek, want het is een combinatie van een boek, de expositie, de toelichting van de schrijfster en een website. Kortom een multimediaal aanbod en een samenwerking met het onderwijs en de Stichting Waargebeurd.

De Stichting Waargebeurd stelt zich ten doel mensen te activeren tot een groter wederzijds begrip om te komen tot een vreedzame acceptatie van de verschillende groepen in onze samenleving. Deze tentoonstelling is daar een belangrijk onderdeel van.

De tentoonstelling is gebaseerd op het boek "Het verlaten Hotel" van Mirjam Elias, waarin ze verhaalt over de kinderjaren van Ronald Sweering gedurende de jaren 1940-1945.

Het project stelt kinderen in de gelegenheid de auteur Mirjam Elias en de hoofdpersoon uit het boek, Ronald Sweering, in levende lijve te ontmoeten. De gesprekken die dan ontstaan gaan over oorlog, maar ook over de tegenwoordige tijd, over vriendschap, keuzes maken, over pesten en over verlies.

De gesprekken worden ondersteund door beeldmateriaal en door deze tentoonstelling met voorwerpen en speelgoed uit de tweede wereldoorlog.

Naast het lezen van boek is ook een virtuele rondreis over de website www.verlatenhotel.nl mogelijk. De audiovisuele presentatie is volledig interactief. De opzet is zodanig dat kinderen vragen kunnen stellen aan de hoofdpersoon uit het boek en aan de auteur. Zo worden ze gestimuleerd om ook na te denken over de huidige tijd en de thema's die nu spelen zoals onverdraagzaamheid, democratie, vertrouwen en solidariteit.

Voor de scholen is een totaalprogramma opgezet: eerst het lezen van het boek, daarna het bezoek aan de tentoonstelling, het gesprek met de schrijver en de evaluatie met gebruikmaking van de website. Zo wordt een historisch thema in modern perspectief geplaatst waardoor het de nieuwe generaties weer zal aanspreken.

De bibliotheek heeft bij de totstandkoming van dit project veel steun gehad van de Nederlandse Bibliotheek Dienst en van de Stichting 40-45 die ervoor heeft gezorgd dat de scholieren die meedoen aan het project het boek ook in hun bezit krijgen.

Na de opening door waarnemend burgemeester Asscher vertelde schrijfster Mirjam Elias over de achtergronden van het project en beantwoordde ze samen met de hoofdrolspeler Ronald Sweering vragen van kinderen.

De tentoonstelling is nog te bezichtigen tot 30 juni tijdens de openingsuren van de centrale bibliotheek, iedere dag van 10.00 uur - 22.00 uur.
 
Oranje Waarmerk drempelvrij.nl logo, 13/16 ijkpunten; klik voor een reactie. I amsterdam